Az abortuszellenes aktivizmus és törvényhozás azt a logikát követi, hogy ha a törvények nem teszik lehetővé az abortuszt, akkor többé nem is történik abortusz. Ez a tévhit annak a rengeteg nőnek a tragédiája fölött is átsiklik, akik azért haltak meg, mert csak illegális, nem biztonságos abortuszhoz tudtak hozzáférni. Ez a könnyen megelőzhető halálforma még manapság is sok fejlődő országban jelen van.
Az abortusz eleve azért vált legálissá, hogy a nők egészségét óvja. Számtalan nő szenved súlyos sérüléseket vagy veszti életét azért, mert függetlenül a törvényi helyzettől, nemkívánt terhességének abortusszal akar véget vetni. Nagy-Britanniában a 18-19. században az anyai halálozás mögött leggyakrabban gyermekágyi láz, vérzés, görcsroham, illetve illegális abortusz állt. Az Egyesült Államokban az 1950-es, 1960-as években az illegális abortuszok számát évi 200.000 és 1,2 millió közöttire becsülik, míg a nem biztonságos abortusz következtében meghalt nők száma akár az évi ötezret is elérhette. Romániában 1965 és 1989 között teljes tiltás alatt állt az abortusz, hogy ezáltal növeljék a születésszámot. Míg a születési ráta csak elenyésző arányban növekedett, addig kilencezernél is több nő vesztette életét illegális abortusz következtében.
Az abortuszt korlátozó törvények nem tudják hatékonyan csökkenteni a terhességmegszakítások számát. Épp ellenkezőleg: nemzetközi kutatások összefüggést találtak a szigorú abortuszszabályozások, valamint magasabb abortuszszámok között. Egy abortuszrátát vizsgáló felmérés szerint a fejlett országokban átlagosan 27 abortusz jut 1.000 szülőképes korú nőre, míg a fejlődő országokban 37. Afrikában, valamint Dél-Amerikában (beleértve a Karib-térséget is), ahol az országok többsége az esetek nagy részében teljesen tiltja az abortuszt, az ezer szülőképes nőre jutó abortuszok száma 34, valamint 44. A világon a legalacsonyabb abortuszráta az észak-amerikai kontinensen (17/1.000), Nyugat-Európában (18/1.000), valamint Óceániában (19/1.000) található, ahol az abortusz könnyebben hozzáférhető.
Amikor az abortusz tiltva van, veszélyessé válik
Az egyedüli, amire az abortusz kriminalizálása valóban hatással van, az a beavatkozások biztonságossága. Újabb kutatások becslése szerint világszerte az anyai halálozás 8-18%-a a nem biztonságos abortuszok miatt történik. 2014-ben az abortuszhoz köthető halálesetek számát 22.500 és 44.000 közöttire becsülik, és ezek szinte mindegyike olyan országban történik, ahol illegális az abortusz. További 6,9 millió nőt kezeltek illegális abortusz következtében kialakult szövődmények miatt, miközben a szövődményektől szenvedő nők 40%-a nem jut kezeléshez. Amikor az abortusz illegális vagy nem hozzáférhető, az nem biztonságos beavatkozásokhoz és megnövekedett halálozási rátához vezet. Illegális abortuszt gyakran végeznek a terhesség későbbi szakaszaiban (átlagosan a 15. hét körül). Az ilyen beavatkozást rendszerint képzetlen személy végzi (gyakran az érintett nő maga) nem megfelelő higiéniai körülmények között, nem biztonságos eszközökkel. Míg egyes orvosok akkor is biztosítanak biztonságos abortuszlehetőséget, amikor az adott ország tiltja azt (például Lengyelországban és sok más helyen), ezek a szolgáltatások rendkívül költségesek, és csak a jó anyagi körülmények között élő nők számára elérhetőek.
A www.abortionfilms.org weboldal abortusszal kapcsolatos filmeket és videókat gyűjt össze a múltból és a jelenből. Számos film olyan országból származik, ahol az abortusz illegális.
Az abortusz legfőbb oka a nemkívánt terhesség. A nemkívánt terhességek számát a leghatékonyabban szexuális neveléssel, valamint a fogamzásgátló eszközök elérhetőbbé tételével lehet csökkenteni. A kedvezőbb anyagi helyzet, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, valamint a nők emberi jogainak maximális tiszteletben tartása szintén hozzájárul ahhoz, hogy a nők akkor vállaljanak gyereket, amikor szeretnének. De a nőknek mindig is szükségük lesz biztonságos abortusz-ellátásra, mivel egyetlen fogamzásgátló módszer sem 100%-ig megbízható, raadásul az emberek is hibáznak a védekezés során.
Ábra 1: Az abortusz legalizálásának éve különböző országokban
Ábra 2: Abortusztilalom Romániában
Ábra 3: Abortusztilalom az Egyesült Államokban
Ábra 4: Abortusztilalom Angliában és Wales-ben
Források:
Guttmacher Institute, Induced Abortion Worldwide (2016)
World Health Organization, Abortion rates drop in more developed regions but fail to improve in developing regions (2016)
Abortion Rights Campaign (Ireland), Myth #3: Criminalising abortion ensures a low abortion rate
Journal of the Royal Society of Medicine, British Maternal Mortality in the early 18th and 19th centuries, by Geoffrey Chamberlain (2006)
Journal of Family Planning & Reproductive Healthcare, The remarkable story of Romanian women’s struggle to manage their fertility (2013)
Our Bodies, Ourselves, The Impact of Illegal Abortion (2014)
Everyday Feminism, 6 Abortion Myths Debunked, by Erin McKelle (2004)