Ez egy személyes vélemény, amelyellyel a nyugati országokban élő embere többsége nem ért egyet. Az abortuszellenes mozgalom szemantikai trükkökkel él, amikor azt állítja, hogy az abortusz “gyilkosság”, vagy hogy a magzat egy “kisbaba” vagy “gyermek”.
A gyilkosság egy ember megölését jelenti, amelyet sokszor alattomos, aljas indíték vagy kegyetlen módszer is kísér. Mindennek semmi köze az abortuszhoz. A magzat nem személy, és nincsenek jogai sem a nemzetközi emberi jogi egyezmények, sem a különböző országok legfelsőbb bírósági precedensei, sem pedig nyugati országok többségének alkotmánya szerint. A büntetőügyekre vonatkozó szokásjogban azt nevezzük “személynek”, aki élve született. A méhben fejlődő emberre a “magzat” a helyes kifejezés, míg “csecsemőnek” és “gyermeknek” csak olyan személyeket nevezünk, akik már megszülettek. Egy magzat túlélése teljes mértékben függ a nőtől, ezért az ő testének a része. A csecsemő ezzel szemben már egy különálló személy.
Az abortusz az országok döntő többségében legalábbis bizonyos körülmények között megengedett, míg a gyilkosság egyetlen országban sem legális. Még azokban az országokban is, ahol az abortusz szigorúan tilos, az abortuszért kisebb büntetés jár, mint a gyilkosságért. Írországban például akár 14 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetők abortuszért a nők és az orvosok, de a gyilkosságért életfogytiglani börtönbüntetés jár.
A magzat személy-mivoltának gondolata olykor megdöbbentő szélsőségekig megy el az Egyesült Államokban. Mintegy 35 tagállam rendelkezik olyan “magzatgyilkosságra” vonatkozó törvényekkel, amelyek büntethetővé teszik a magzat méhen belül történő “jogtalan” halálát. Ezeket a törvényeket főként arra használják, hogy terhes nők százait vonják büntetőjogi eljárás alá. Érdekes módon a döntésellenesek azt állítják, hogy nem szándékuk a nők megbüntetése, hanem ezeket a nőket az abortusz “áldozatainak” tekintik. Ha viszont az abortuszra gyilkosságként tekintünk, akkor a nők értelemszerűen gyilkosoknak minősülnek. A döntésellenesek tehát vagy mégsem tartják gyilkosságnak az abortuszt, vagy paternalista módon tekintenek a nőkre, akik képtelenek önálló erkölcsi döntéshozatalra, és ezért, akárcsak a kisgyerekek, nem vonhatóak felelősségre.
Források:
Center for Reproductive Rights, Who’s Right to Life?
Wikipedia, Abortion in the Republic of Ireland
National Advocates for Pregnant Women (U.S.), Punishment of Pregnant Women