# 1

Az abortusz szembemegy a hippokratészi esküvel

A hippokratészi eskü körülbelül i.e. 460-377 között keletkezett, és az akkori kor orvosi és társadalmi állapotait tükrözi. Például az orvosoknak tilos volt tudásukat a páciensekkel és a nem szakmabeliekkel megosztaniuk – csak az orvostanhallgatókkal, saját fiaikkal, vagy tanítóik fiaival beszélhettek orvosi dolgokról. Az eskü tiltja továbbá a húgyhólyagon végzett, hólyagkövek eltávolítását célzó műtéteket minden orvos számára – kivéve a legmagasabb szakértelemmel rendelkezőket – feltételezhetően a férfiak nemzőképességére jelentett magas kockázat miatt. Az eskübe foglalt abortusz-tilalom valójában csak egy meghatározott technikára, a hüvelybe helyezett kúpra vonatkozik, amely halálos kimenetelű fertőzést okozhat.

A hippokratészi eskü archaikus és vallási alapokon nyugvó hagyomány (az ókori hallgatóknak a görög istenekre kellett esküdniük), amelynek ma már egyetlen országban sincs jogi alapja. A demokratikus országokban az orvosi gyakorlatot demokratikusan elfogadott törvények, valamint etikai kódexek szabályozzák. A Genfi Nyilatkozat és más korszerű etikai irányelvek a beteget helyezik előtérbe, és számos olyan irányelvet foglalnak magukban, amelyeknek a hippokratészi esküben nyoma sincs. A Kanadai Orvosi Kamara etikai kódexe például támogatja az élethosszig tartó tanulást, a betegekkel való empatikus kommunikációt, a betegek jogát a kezelés visszautasítására, az egészségügyi erőforrások körültekintő felhasználását, és sok más kiváló előírást.

Napjainkban minden orvosi egyetem elvár valamilyen eskütételt a végzettektől, de ezeknek leginkább szertartás-jellege van, és nem kötelezőek. Az eredeti hippokratészi esküt az évszázadok során sokszor felülvizsgálták és korszerűsítették azért, hogy jobban igazodjon a társadalom változó értékrendjéhez, törvényeihez, valamint az új orvosi technológiákhoz. 1993-ban még voltak olyan amerikai egyetemek, amelyek a hippokratészi eskü valamely verzióját használták. Ezeknek az esküknek viszont mindössze a 8%-a tartalmazta az abortusz tilalmára vonatkozó részt, és csak 14%-uk az eutanázia tilalmát. Egy 2009-es felmérés 135 amerikai és kanadai orvosi egyetemet vizsgált, és kimutatta, hogy csak 11,1%-uk használja a hippokratészi eskü hagyományos, módosítatlan fordítását.


Források:

Pro-choice Action Network, Hypocrisy and the Hippocratic Oath (1999) (original Hippocratic Oath reproduced here)

Hagop Kantarjian, MD, and David P. Steensma, MD, Relevance of the Hippocratic Oath in the 21st Century (2014)

The Pharos, The uses of oaths in the 21st century (2016)

Wikipedia, Declaration of Geneva, and Wikipedia, Hippocratic Oath