# 1

Az abortuszt végző orvosokat csak a pénz érdekli

Az abortuszt végző orvosok általában kevesebbet számítanak fel szolgáltatásaikért, mint a más szakterületeken dolgozó orvosok. Az abortuszellátás nemcsak kevésbé jövedelmező, mint az orvostudomány más területei – beleértve a szülészetet is –, hanem általában kevésbé elismert és kevésbé megbecsült is. Az abortuszt kísérő megbélyegzés kiterjed az abortuszt végző egészségügyi szakemberekre is, akiket sokszor saját, más szakterületen dolgozó kollégáik is megvetnek. Sok ilyen szakember annak ellenére folytatja munkáját, hogy biztonságát vagy akár életét is rendszeres fenyegetések érik. Ezek a tényezők mellett eltörpül és valószínűtlenné válik a profitszerzés mint motiváció. Az orvosok személyes beszámolói inkább azt hangsúlyozzák, hogy a munka során az okoz örömöt és elégedettséget nekik, hogy közvetlen, kézzelfogható módon tudtak nőknek segíteni. Egy new yorki orvos, Dr. Maureen Paul így fogalmazott:

“Nagyon szeretem a munkámat. Minden abortusz egyben egy nő története, és van köztük olyan, ami nehéz. Nagyon fontos, hogy segítsük a nőket úgy keresztülmenni az abortuszon, hogy a végén úgy érezzék, a lehető legjobb döntést hozták meg saját életükre nézve. Csodálatos ennek a folyamatnak a része lenni. Tudom, hogy valahányszor abortuszt végzek egy olyan nőnek, aki ezt választotta, megmentem az életét. Szó szerint és átvitt értelemben is.”

A legtöbb orvos azért választja ezt a hivatást, mert segíteni szeretne az embereken. Az abortuszt végző orvosokra is igaz ez. Más, egyébként magasan fizetett orvosokról – mint például a szívsebészek – sem feltételezzük, hogy “csak a pénz miatt csinálják”. Természetesen minden orvos megérdemel egy méltányos jövedelmet, hiszen évekig tartó szakképzésen vesznek részt, és szakmájuk hatalmas társadalmi felelősséggel jár.

Az Egyesült Államokban az első trimeszteres abortusz ára 2008 óta változatlanul 500 dollár. Az abortusz távolról sem egy jövedelmező üzlet. Mindeközben a reproduktív jogokkal kapcsolatos információk korlátozása milliárdokba kerül az adófizetőknek. 2010-ben például 21 milliárd dollár közpénzbe kerültek a nem tervezett terhességek. Az adófizetők fizették meg a másfél millió nem tervezett szülés költségeinek 68%-át, ami szülésenként átlagosan 12.770 dollárt jelentett. Az abortuszklinikák valójában közpénzt takarítanak meg azáltal, hogy megakadályozzák a nem tervezett szüléseket, illetve fogamzásgátlás és felvilágosítás által megelőzik a további nemkívánt terhességeket.


Források:

Physicians for Reproductive Choice and Health, Why I Provide Abortions (2005)

Guttmacher Institute, Public Costs from Unintended Pregnancies

Guttmacher Institute, The Cost of Abortion, When Providers Offer Services and Harassment of Abortion Providers All Remained Stable Between 2008 And 2012 (2015)

Ms. Magazine, 10 Worst Abortion Myths–and How to Refute Them (2010)

Public Eye, Abortion Myths, by Marlena Sobel