1988 óta nők tízmilliói szakították meg terhességüket biztonságosan és legálisan a mifepriszton és a mizoprosztol gyógyszerek segítségével, köztük több mint 1,5 millióan Európában, több mint egymillióan az Egyesült Államokban, és több mint 25 millióan Kínában. A gyógyszerek jelenleg minimum 59 országban engedélyezve vannak. Egyes európai országokban az abortuszok több mint 60%-át végzik gyógyszeres úton, az Egyesült Államokban pedig az abortuszok 20%-át.
A mifepriszton és a mizoprosztol 2005 óta szerepel az Egészségügyi Világszervezet alapvető gyógyszereinek listáján. A mifepriszton blokkolja a terhesség fennmaradásához szükséges progeszteron hormont, ami miatt elindul a méhnyálkahártya leválása. A mizoprosztol méhösszehúzódásokat okoz, amelyek vetélést eredményeznek.
Bár minden gyógyszernek vannak mellékhatásai, a gyógyszeres abortusz biztonságosabb az antibiotikumoknál. A penicillin okozta halálos kimenetelű anafilaxia kockázata például egy a 100.000-hez. A gyógyszeres abortusz halálos kiemenetele még ennél is ritkább, de még az enyhébbb szövődmények kockázata is 1% körül van – ezek közül a leggyakoribb, hogy nem szakad meg a terhesség.
A gyógyszeres abortusz megjelenése az illegális abortuszokat is biztonságosabbá tette, mivel a gyógyszerek használata fokozatosan felváltja a sokkal veszélyesebb módszereket, mint amilyen a különféle eszközök méhbe való felhelyezése, mérgező anyagok lenyelése, vagy a lépcsőről vagy tetőről való leugrás. A fejlődő országokban sok nő gyógyszertárban vagy az internetről tudja beszerezni a gyógyszereket. Bár a gyógyszerek kockázatosak is lehetnek, ha valaki helytelenül, orvosi felügyelet nélkül alkalmazza őket, az elmúlt években létrejött egy szakmai hálózat, amelynek tagjai online nyújtanak orvosi tanácsokat a “csináld magad” típusú, otthon végzett gyógyszeres abortuszok esetén olyan országokban élő nők számára, ahol az abortusz szigorúan korlátozott. Az Egészségügyi Világszervezet szerint 1995 és 2014 között 68.000-ről 22.000-re csökkent a nem biztonságos abortusz miatti halálozás aránya. Ez legalábbis részben biztosan a gyógyszeres abortuszok gyakoribb alkalmazásának, valamint a jobb minőségű kutatási módszereknek köszönhető.
Források:
Gynmed Clinic – Medical Abortion
Misoprostol (safe usage guide)
World Health Organization, Preventing Unsafe Abortion (2017)