# 1

Az abortusz növeli a későbbi terhességek során fellépő komplikációk veszélyét

A szakképzett orvosok által végzett biztonságos, legális abortusz – legyen az műtéti vagy gyógyszeres – nem jár semmilyen kockázattal a jövőbeli terhességekre nézve. Gyakorlatilag nincs bizonyíték arra, hogy az abortusz bármilyen negatív hatással lenne a nők későbbi termékenységére vagy a terhesség kihordásának képességére. A termékenységgel kapcsolatos problémák, akárcsak a terhesség alatt fellépő komplikációk számos egyéb tényezőre vezethetőek vissza (pl. szexuális úton terjedő betegségek, genetika, környezeti hatások stb.)

Azok a nők, akiknek sohasem volt abortuszuk, az abortuszon átesett nőkkel azonos arányban tapasztalnak vetélést, méhen kívüli terhességet vagy előlfekfő méhlepényt. Számos kutatás megerősítette, hogy nincs okozati összefüggés az abortusz és a későbbi méhen kívüli terhesség előfordulása között. Az előlfekvő méhlepény kockázata (szakszóval placenta previa; amikor a méhlepény részben vagy egészben elfedi a méhnyakat, ezzel súlyos vérzést kiváltva a terhesség vagy a szülés közben) a korábbi szülések számával növekszik. Ugyanúgy rizikófaktort jelenthetnek a sebek, amelyek korábbi műtéteknél keletkeztek, például császármetszésnél, nem biztonságos abortusznál, vagy vetélést követő D&C eljárásnál.

Kutatók 1982-ben alaposan megvizsgálták, majd 1990-ben ellenőrizték az abortusz hosszú távú kockázatait a későbbi második trimeszteres vetélésre, koraszülésre, alacsony születési súlyra, valamint másodlagos meddőség kialakulására. Az Egyesült Államok tisztifőorvosa, Everett Koop ezekre az eredményekre hivatkozva mondta, hogy “az abortusznak nincsenek olyan hosszútávú következményei, amelyek megkülönböztetnék az abortuszon átesett nőket azoktól, akik szültek, vagy akik sohasem voltak terhesek.”


Források:

Global Library of Women’s Medicine, Long-Term Risks of Surgical Abortion

Options for Sexual Health, Common Abortion Myths and Facts

New England Journal of Medicine, Medical Abortion and the Risk of Subsequent Adverse Pregnancy Outcomes (2007)