# 1

A nők terméketlenné válhatnak az abortusztól

Ez a tévhit azokra az időkre nyúlik vissza, amikor még illegális, ezáltal pedig igen veszélyes volt az abortusz. A legális és biztonságos abortusz, amelyet szakképzett orvos végez, nagyon ritkán jelent kockázatot a jövőbeli termékenységre nézve. A szakképzettség nélkül, nem higiénikus körülmények között végzett illegális abortuszok valóban növelik a későbbi meddőség kockázatát, ha az eljárás során fertőzés vagy méhszájseb alakul ki.

A terhesség igazolja, hogy egy nő termékeny, és a legtöbb nő az abortusz után rögtön visszatér a terhesség előtti termékeny állapotához. Néhány nőnél előfordul, hogy a beavatkozás után késik valamennyit a menstruációja. A legtöbb nő azonban a terhességmegszakítás után szinte azonnal újra teherbe tud esni, ugyanis a következő peteérés általában 10-14 nappal később következik be.

1982-ben, majd 1990-ben kutatók alaposan megvizsgálták az abortusz másodlagos meddőségre, második trimeszteres vetélésre, a korai szülésre és az alacsony születési súlyra gyakorolt hosszú távú kockázatait. Ezekre az eredményekre alapozva jelentette ki Everett Koop, az Egyesült Államok tisztifőorvosa, hogy “az abortusznak nincsenek olyan hosszútávú következményei, amelyek megkülönböztetnék az abortuszon átesett nőket azoktól, akik szültek, vagy akik sohasem voltak terhesek.” Sem a műtéti, sem a gyógyszeres abortusz nem jelent kiemelt kockázatot a másodlagos meddőségre vonatkozóan. Ha azonban a műtéti abortuszt követően fertőzés lép fel, akár korábban fennálló, kezeletlen szexuális úton terjedő betegség következményeként, megnő a másodlagos meddőség, a méhen kívüli terhesség és a vetélés kockázata. Ezeket meg lehet előzni azzal, ha az abortuszt követően antibiotikumot kap a páciens.

David G. Grimes szakértő hozzáteszi: “A régebbi abortuszokat általában egy úgynevezett diletáció és kürettázs (D&C) nevű módszerrel végezték, amely kis mértékben ugyan, de magában hordozza a hegesedés és további komplikációk veszélyét. Ez a technika azonban elavult, és az 1970-es évektől kezdve egy sokkal biztonságosabb vákuum-aspirációs módszerrel helyettesítették. A 21. században az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már a vákuumos-aspirációs eljárást javasolja, amelynél elhanyagolhatóak a másodlagos meddőség kockázatai.


Források:

Global Library of Women’s Medicine, Long-Term Risks of Surgical Abortion

The Baby Center India, Does a past abortion or termination affect my chances of getting pregnant?

New England Journal of Medicine, Medical Abortion and the Risk of Subsequent Adverse Pregnancy Outcomes (Virk et al, 2007)

David G. Grimes, The Guardian, A scientist weighs up the five main anti-abortion arguments (2015)