A “poszt-abortusz szindróma” mítoszát az abortuszellenes mozgalom találta ki, hogy elriassza a nőket az abortusztól. A legjobb minőségű tudományos eredmények azt mutatják, hogy a felnőtt nők körében, akik nemkívánt terhességgel találják szembe magukat, nem nagyobb a mentális problémák kialakulásának kockázata egy korai abortusz után, mint ha megszülik a gyermeket.
Egy 2015 júliusában az Egyesült Államokban készült tanulmány szerint a nők 99%-a nem bánja meg az abortuszát. A kutatásban részt vevő nők az idő múlásával az érzelmek intenzitásának csökkenéséről számoltak be, és a túlnyomó többségük három év elteltével is úgy érezte, hogy helyesen döntött. Egy korábbi, 2000-ben készült kutatás szerint az abortuszon átesett nők 80%-a nem tapasztalt semmiféle depressziós tünetet, 70%-uk elégedett volt a döntésével, és 72%-uk úgy érezte, hogy az abortusz inkább volt hasznos mint káros. Ha a nőktől viszont megtagadják az abortusz lehetőségét, nagyobb valószínűséggel kell szegénységben vagy bántalmazó kapcsolatban élniük, és a nemkívánt gyermekek is szenvednek ezáltal.
A legtöbb nő megkönnyebbülésről számol be az abortusz után. A gyász és a szomorúság szintén gyakori érzések, mint minden súlyos életesemény következtében, de a negatív érzések rendszerint néhány héten belül elmúlnak. Ezek az érzések általában a nemkívánt terhességgel vagy az életkörülményekkel kapcsolatosak, és nem kifejezetten az abortuszra vonatkoznak; az abortusz inkább feloldja a stresszt és a szorongást.
Kutatások szerint az abortusz utáni mentális egészség legpontosabb előrejelzője a korábbi mentális egészség. A nők egyes csoportjának különösen nehéz lehet megbírkózni az abortusz jelentette teherrel, mint például a tinédzsereknek, azoknak, akik az amúgy kívánt terhességüket valamilyen ok miatt nem tarthatták meg, a nagyon bizonytalan nők, vagy pedig a nagyon vallásosak. Ironikus módon az abortuszhoz fűződő egyes negatív érzések, mint például a bűntudat vagy a szégyenérzet, sokszor nem a beavatkozásnak, hanem éppen az abortuszellenes mozgalmak általi megbélyegzésnek a következményei.
Források:
American Psychological Association, Mental Health and Abortion, 2008
PLOS One, Decision Rightness and Emotional Responses to Abortion in the United States: A Longitudinal Study, Rocca et al., July 2015
ANSIRH – The Turnaway Study (2015)
HP David – Born Unwanted: mental health costs and consequences (2011)
JAMA Psychiatry, Psychological Responses of Women After First-Trimester Abortion, Major et al., 2000
American Psychologist, Abortion and Mental Health: Evaluating the Evidence, Major et al., 2009
Guttmacher Institute, Abortion and Mental Health, 2011
Guttmacher Institute, , Still True: Abortion Does Not Increase Women’s Risk of Mental Health Problems (2013)