Az Egyesült Államokból származó kutatások szerint a szülés legalább 14-szer veszélyesebb, mint az abortusz. Egy 2012-es tanulmány szerint 1998 és 2005 között 100.000 élveszületésre átlagosan 8.8 terhességgel összefüggő haláleset jutott. Az abortuszhoz köthető halálesetek száma ugyanebben az időszakban 0,6 volt 100.000 abortuszra vetítve. Az Egyesült Államokban romló tendencia figyelhető meg az anyai halálozási számokban – 2015-ben 100.000 élveszületésre 26,4 haláleset jutott (ez a növekedés részben – de csak részben – a megbízhatóbb adatközléseknek köszönhető). Eközben a fejlett világ többi részén az anyai halálozás csökkenőben van. Mindeközben az abortuszhoz kapcsolódó halálozások száma nem növekedik az Egyesült Államokban.
Az Egyesült Államokban évente 4,2 millió élveszületést követően (2008-as adat) mintegy 700 nő meghal (2017-es adat), és több mint 2 millió nő szenved terhességgel összefüggő komplikációktól, amelyekből 20.000 eset életveszélyes (2008-as adat). Ehhez képest évente csak 5-6 amerikai nő hal meg abortusz következtében, holott nagyjából minden ötödik terhesség abortusszal ér véget.
A szülés és az abortusz biztonságossága közötti hatalmas különbség az összes többi olyan országban is kimutatható, ahol legális az abortusz. Az abortusz veszélyességére vonatkozó tévhit azért tartja magát olyan erősen, mert az abortuszellenes mozgalom félreértelmezi azokat a tanulmányokat, amelyek látszólag arra mutatnak rá, hogy abortusz után nagyobb eséllyel lehet meghalni, mint szülés után. A legjobb példa erre egy finn kutatás, amelyet az abortuszellenes aktivisták gyakran idéznek. Eszerint az abortuszon átesett nők nagyobb eséllyel halnak meg a beavatkozást követő egy éven belül, mint azok a nők, akik szülnek. Különösen az öngyilkosság általi halál veszélyét szeretik hangoztatni, holott egyetlen kutatás sem mutatott ki ilyen összefüggést.
Nagyon fontos kiemelni, hogy a korreláció nem egyenlő az ok-okozati összefüggéssel. Ez azt jelenti, hogy a megemelkedett halálozási arány számos más tényező következménye is lehet, és egyáltalán nem biztos, hogy az abortusz áll az összefüggés mögött. Az abortuszon átesett nőket soha nem lenne szabad azokkal a nőkkel összehasonlítani, akiknek kívánt volt a terhességük és szültek, hiszen két teljesen különböző csoportról van szó. Az utóbbiba tartozók sokkal gyakrabban vannak stabilabb, jobb élethelyzetben, míg az abortuszt választó nők sokszor nehéz életkörülményekkel néznek szembe, mint például a rossz egészségi állapot, nem ideális életkor, szegénység, bántalmató kapcsolat, alkohol- vagy szerhasználat, pszichológiai problémák, vagy valami más. Inkább ezek a tényezők növelik a halálozás kockázatát az abortuszon átesett nők esetében, nem pedig maga az abortusz. (Ugyanakkor ez a megnövekedett halálozási kockázat meglehetősen alacsony.)
Források:
Obstetrics & Gynecology, The comparative safety of legal induced abortion and childbirth in the United States. Raymond & Grimes (2012)
National Public Radio – U.S. Has The Worst Rate Of Maternal Deaths In The Developed World (2017)
British Journal of Psychiatry, AC Gilchrist et al, Termination of pregnancy and psychiatric morbidity (1995)
Centers for Disease Control, Pregnancy Related Deaths (2017)
CDC’s Abortion Surveillance System FAQs (2013)
Guttmacher Institute, Induced Abortion in the United States (2017)
American Journal of Obstetrics & Gynecology, Pregnancy-associated mortality after birth, spontaneous abortion, or induced abortion in Finland, 1987-2000 (Gissler et al., 2004)
Pro-Choice Action Network, Beware of meaningless studies by anti-choice researchers (2003)